Gmail Dosya Gönderme ?

Gmail admin Temmuz 8, 2021

Gmail Dosya Gönderme ?

Gmail ile klasörü mail olarak gönderme işlemleri dosyanın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Büyük boyutlu dosyalar gönderilirken alternatif yollar ile gönderip yapılması mümkündür. Gmail dosya gönderme ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Gmail ile klasörü mail olarak göndermek için yapılması gerekenler :

1- İlk olarak Gmail hesabınıza giriş yapın.

2- Giriş yaptıktan sonra soldaki ”Oluştur” yazısına tıklayın.

3- Sağ altta açılan yeni ileti sekmesinde Kime, Konu bölümünü doldurduktan sonra alttaki ataç simgesine tıklayıp Gmail ile göndermek istediğiniz dosyayı seçin ve daha sonra ‘‘Gönder” yazısına tıklayın. Gmail dosya gönderme işlemi işte bu kadar basit !

Gmail Dosya Göndermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Öncelikli olarak mevcut klasörün ya da dosyasının 25 MB boyutundan büyük olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü Gmail dosya gönderme boyutu 25MB’dır.
  • Bu boyuttan küçük olan dosyaların gönderimi doğrudan mail yazma kısmına dosyanın sürüklenmesi ile mümkün olurken çoklu dosyalarda da 25 MB boyutundan büyük olduğunda yapılan işlemler uygulanmaktadır.
  • Dosyanın ya da klasörün sıkıştırılmasının yapılması gerekmektedir. Bunun için klasörün üzerinde fare ile sağ tuşa tıklayıp sıkıştır seçeneğinin tercih edilmesi gerekir.
  • Sıkıştırma yapıldıktan sonra tek bir dosya gibi mail içerisine sürükleme yapıldıktan sonra gönderilebilmektedir.

Mailden Çoklu Klasör Gönderme Nasıl Yapılır?

Mailden çoklu klasör göndermek için klasör içerisinde yer alan dosyaların tek bir sıkıştırılmış doya halinde gönderilmeleri gerekmektedir. Bunun için sağ tuşa tıklanarak mevcut klasörün zip haline getirilmesi yani sıkıştırılması gerekmektedir.

Gmail dosya gönderme işlemlerinde içerikte bulunan dosyaların isimlendirmelerinde Türkçe karakter bulunmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda klasörün sıkıştırma işlemi yapılamayacağından yeniden dosya adının oluşturulması gerekebilir.

Gmail ile klasörü mail olarak gönderme işleminde önemli olan boyutun küçültülmesi ve mail uygulamalarına uygun hale getirilmesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle sıkıştırma işlemlerinde standart bir boyut oluşturulmaktadır.

Büyük Boyutlu Dosyalar Mail ile Nasıl Gönderilir?

Büyük boyutlu dosyaların mail üzerinden gönderilmesi tek bir dosya halinde olması durumunda da sıkıştırılmasını gerektirmektedir. Dosyanın sıkıştırılması sayesinde küçülme olacağı için gönderim de kolay bir biçimde sağlanmaktadır.

Büyük boyutlu dosyaların gönderilmesi için sıkıştırma yapılacak zip uygulamasının bilgisayarda yüklü olması gerekmektedir. Uygulama olmadan sıkıştırılma işlemleri yapılamamaktadır.
Gmail Klasör Ekle

Gmail Klasör Ekle

Mail ile Çoklu Fotoğraf Gönderme İşlemleri

Mail ile çocuklu fotoğraf gönderme işlemlerinde fotoğrafların tek bir klasör içerisinde toplanması öncelikli olarak yapılması gereken olarak bilinmektedir. Sonrasında bu klasörün sıkıştırılması ve uygun boyuta getirilmesi gerekir.

Fotoğraf gönderme işlemlerinde bulut sistemi de kullanılabilmektedir. Bulut sistemi ağ üzerinde bir platforma verilerin yüklenmesi ve farklı cihazlardan bu veri ağına erişim sağlanması olarak bilinmektedir. Gmail bu uygulamayı Google Drive üzerinden yürütmektedir.

Telefon ile Mailden Dosya Gönderme

Telefon ile mailden dosya gönderme işlemleri telefonun özelliklerinin uyumlu olması durumunda mümkün olmaktadır. Dosyalarım kısmından tercih edilen dosyanın üzerine tıklandığında paylaş seçeneği üzerinden mail uygulamasının tercih edilmesi halinde gönderme işlemleri tamamlanabilmektedir.

Mail uygulaması içerisinden de belge ekle sekmesi ile ilgili dosyanın yüklenmesi mümkün olmaktadır. Bu iki yöntem de 25 MB boyutundan küçük olan dosyalar içindir. Büyük olanlar için bulut uygulamalarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Gmail ile klasörü mail olarak gönderme işleminde ise telefonlarda sıkıştırma yapılmamaktadır. Sıkıştırmanın yapılabilmesi için bilgisayardan dosyaların uygun hale getirilerek gönderilmesi gerekmektedir.

#gmail dosya ekle #gmail dosya gönder #gmail klasör ekle #gmail klasör gönder
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.