Gmail Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Mail Geneli admin Haziran 21, 2021

Gmail Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Gmail Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır? / Google tarafından global çapta kullanıma sunulan Gmail, en çok tercih edilen mesajlaşma seçenekleri arasındadır. Ancak bazı kişiler artık kullanmamak isteyebilir. Gmail hesabı kapatma bu nedenle ülkemizde sıkça incelenmektedir.

Bu işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunların ilki, tüm e-posta ve ayarlarınızın silineceğidir. Dolayısıyla size lâzım olan tüm dosyaların kurtarılması tavsiye edilir. Silme işlemi tamamlandıktan sonra, mail servisleri için bu platformu kullanmanız imkânsızdır.

Dolayısıyla gerekli bir durum olursa gerek Gmail, gerekse farklı bir sistem üzerinde yeni bir şifre oluşturulması gerekir. Zira her ne kadar geri almak mümkün olsa da, çok uzun süredir böyleyse geri alamamak olasıdır.

Ayrıca sizin tarafınızdan oluşturulan bir mail hesabı, silindikten sonra dahi kimse tarafından kullanılamaz. Buna sadece diğer kullanıcılar değil, hesabı açan kişi de dâhildir. Bu sebeple yapacağınız işlemden emin olmanız önerilir.

Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Gmail hesap silme işlemleri oldukça kolaydır. Bununla beraber iş, okul veya farklı grup üzerinden kullanıyorsanız irtibat kurmanız gerekir. Bilgisayar üzerinden hesap silme şöyle yapılır;

İlk olarak verilerinizi indirin.

Gmail Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Google hesabınızı açın.

Sık taraftaki panelden, veri ve kişiselleştirme üzerine tıklayın.

Verilerinizi indirme, silme veya verileriniz için bir plan oluşturma seneğine gelin.

Buradan bir hizmeti veya hesabı silin seçeneğini kullanın.

Ardından Google hizmeti silmek istediğinizi belirterek, bir hizmeti sil üzerine tıklayın.

Bundan sonra tek yapmanız gereken, Gmail’in hemen yan tarafında bulunan sil sembolüne dokunmadır. Eğer Android cihazdan işlem yapmak istiyorsanız, şu işlemleri takip etmeniz gerekir;

 1. Hesap silme öncesinde verilerinizi indirin.
 2. Android işletim sistemli cihazdan, ayarlar uygulamasını açın.
 3. Google üzerine dokunarak, Google hesabını seçin.
 4. Üst taraftaki menüden veri ve kişiselleştirme üzerine tıklayın.
 5. Verilerinizi indirme, silme veya verileriniz için bir plan oluşturma seneğine gelin.
 6. Buradan bir hizmeti veya hesabı silin seçeneğini kullanın. Sizden istenirse şifrenizi belirtin.

Ardından da Gmail’in yan tarafında yer alan silme butonuna dokunarak işlemler tamamlanabilir. Ancak IOS işletim sistemlerinde bu işlemler farklıdır;

 1. İlk olarak verilerinizi indirin.
 2. IOS işletim sistemli cihazınızda Gmail uygulamasına girin.
 3. Sağ üstteki profil resminize dokunun.
 4. Google hesabınızı yönetin üzerine dokunun. Bunu kullanmıyorsanız https://myaccount.google.com/ adresine girin. Bu konu hakkında ise makalemiz sitemiz de mevcut linkten ulaşabilirsiniz. Konumuz ise Gmail Giriş‘dir.

Sonrasında yapacağınız tüm işlemler, tıpkı bilgisayar ve Android cihazlarda olduğu gibidir.

Gmail Şifresi Nasıl Yenilenir?

Eğer Gmail hesabınızı kapatmak istiyorsanız, sizden şifre de istenir. Bunu sağlamazsanız güvenlik sebepleriyle işlem yapmanız mümkün değildir. Bunun için şu işlemler yapılmalıdır;

 1. Gmail resmi sayfasına girerek, oturum aç üzerine tıklayın.
 2. Oturum açmanın diğer yolları üzerine tıklayarak, şifre sıfırlamayı seçin.

Ardından tek yapmanız gereken ekranda gösterilen işlemleri takip etmedir.

Gmail Oturum Kapatma

Günümüzde bazen kişiler kendi cihazları haricinde mail sistemlerine giriş yapmak zorunda kalabilir. Bu güvenliği tehdit eden bir durum olduğu için, gerekli işlemler tamamlandıktan sonra Gmail hesap çıkış yapma kullanılmalıdır. Böylece şifreniz ve tüm bilgileriniz korunabilir.

Bunun için tek yapmanız gereken Gmail’e girdikten sonra sağ üstteki fotoğrafa tıklayarak çıkış yapmadır. Ancak bazen kullanıcıların aklına, sonradan girdikten sonra çıkış yapmadığı gelir. Ancak Gmail’i açtıktan sonra sağ alt köşeden ayrıntılara dokunur, ardından da diğer tüm web oturumlarını kapat üzerine tıklarsanız hepsinden çıkabilirsiniz.

Gmail Hesabını Kalıcı Olarak Silme  olarak konumuzda sizlere bahsettik Bununla beraber Android veya IOS işletim sistemli kullanıyorsanız, sadece hesaptan komple çıkış yapılır.

#gmail hesap kapatma #gmail hesap silme
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.