Gmail’de 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Kurulur?

Gmail Mail Giris Eylül 13, 2021

İki Adımlı Doğrulama, Gmail hesabınıza ekleyebileceğiniz bir güvenlik katmanıdır. Açıldığında, şifrenizi girmeniz ve cihazınıza gönderilen özel bir kodu girmeniz veya telefonunuzda oturum açma girişimini doğrulamanız gerekir. Bu, hesabınızın güvenliğini önemli ölçüde artırır ve bilgisayar korsanlarının parolanızı tahmin etseler veya çalsalar bile hesabınıza girememesini sağlar. Aşağıdaki makale size Gmail 2 adımlı doğrulama nasıl kuracağınızı öğretecektir.

Gmail 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Açılır?

Metin mesajı veya sesli arama seçeneğini kullanmak isteyip istemediğinizi kontrol edin. Bu etkinleştirildiğinde, telefonunuza metin yoluyla bir kod gönderilir veya Google, telefonunuzu arayıp size kodu söyler. Daha sonra oturum açmak için bu kodu oturum açma istemine girebilirsiniz. Gmail hesabında 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin;

 1. Google’ın “Hesabım” sayfasına gidin. Aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: https://myaccount.google.com/
 2. Google hesabınızda oturum açmadıysanız, sayfanın sağ üst köşesindeki Oturum aç’ı tıklayın ve Gmail e-posta adresinizi ve şifrenizi girin.
 3. Güvenlik’i tıklayın. Sayfanın sol tarafındadır.
 4. Ardından aşağı kaydırın ve Gmail’de 2 adımlı doğrulamayı ayarla seçeneğini tıklayın. Bu seçeneği sayfada “ Şifre ve oturum açma yöntemi” bölümünde işaretleyin.
 5. Ardından, 2 Adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için “AÇIK” seçeneğini işaretleyin. Oturum açma girişiminizi doğrulamak için isteğe bağlı bir yol olarak aşağıdaki yöntemi ekleyebilirsiniz. 2 Adımlı doğrulama sayfasına erişin ve “Ses veya metin mesajı” seçeneğinin altındaki Kurulum seçeneğine tıklayın.
 6. “BAŞLA” yı tıklayın. Sayfanın sağ alt köşesindeki mavi butondur.

Bundan sonra, Google hesabınızın şifresini girin.

2 Adımlı Doğrulama

Metin Mesajı veya Sesli Arama

Aşağıdaki adım, devam etmeden önce kimliğinizi Google ile kontrol etmektir.

 • Yanlış Gmail hesabında oturum açtıysanız, Farklı bir hesapla oturum aç ‘ı tıklayın.
 • Şimdi Oturum aç’a tıklayın. Kimliği onaylayacak ve sizi bir sonraki sayfaya götürecektir.
 • Ardından, “Hangi telefon numarasını kullanmak istiyorsunuz?” bölümünün altındaki metin alanına telefon numaranızı girin.
 • Bir kod seçeneğini tıklayın. Şimdi, bir kod almak için Kısa mesaj’ı seçin veya kodun ses kaydını almak için Telefon araması’na tıklayabilirsiniz.
 • Sonrakine tıkla. Ekranın sağ alt köşesindedir. Ardından, yukarıda seçtiğiniz seçeneğe göre Google tarafından size bir istem gönderilecektir.
 • Google’dan kodunuzu alın. Bunu, bir telefon görüşmesini yanıtlayıp numaraları dinleyerek veya telefonunuzun Mesajlar uygulamasını açıp beş basamaklı bir numaradan gelen yeni metni okuyarak yapacaksınız.
 • Sayfanın ortasındaki metin alanına kodunuzu yazın.
 • Sonrakine tıkla. Sayfanın sağ alt köşesindedir.
 • AÇ’ı tıklayın. Düğme sayfanın üst kısmındadır. Tıklamak, Gmail hesabına iki adımlı doğrulama ekleyecektir; yeni bir cihaza her giriş yaptığınızda, telefonunuza gönderilen bir kodu girmeniz istenecektir.

#2 Adımlı Doğrulama Nasıl Kurulur #Gmail 2 Adımlı Doğrulama #Gmail 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Kurulur
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.