Gmail’de Klasörler Nasıl Gönderilir?

Gmail Mail Giris Kasım 3, 2021

Gmail’de e-postayla ilgili görevi ilgi çekici bir deneyim haline getirmek için çok sayıda yararlı özellik ve seçenek bulabilmenize rağmen, Gmail düşündüğünüz kadar “mükemmel” olmayabilir. Gmail’in size sunmasını bekleyebileceğiniz ancak eksik olan şeylerden biri, klasörler ek olarak yükleme seçeneğidir. Gmail klasörler göndermek için doğrudan bir yarasa seçeneği sunmasa da, göz önünde bulundurabileceğiniz bazı geçici çözümler vardır. Aşağıda, Gmail’de klasör göndermenize yardımcı olabilecek iki yolu bulabilirsiniz.

Gmail’de Klasör Göndermenin Yolları

Yöntem 1: Klasörü Sıkıştırın ve Gmail İle Gönderin

Gmail, RAR, Zip ve 7z gibi sıkıştırılmış klasörleri desteklediği bilinmektedir. Bu nedenle, sıkıştırma yöntemiyle Gmail’de klasör göndermeyi düşünün. Yani, bu yöntemde yapmanız gereken tek şey klasör içeriğini sıkıştırmak ve ardından klasörü Gmail’e eklemek. Ancak, sıkıştırılmış klasörün yalnızca 25 MB’ın altında olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, dosya bir Google Drive bağlantısı olarak gönderilir. Ayrıca, Gmail’in güvenlik nedeniyle bunları engellediği bilindiği için yürütülebilir dosyaları (örneğin .exe) gönderemeyeceğinizi de bilmelisiniz.

Bir Klasörü Sıkıştırmak İçin

Şu anda, işletim sistemlerinin çoğu, dosya ve klasörleri sıkıştırmanın yerleşik bir özelliği ile birlikte gelir. Aşağıda, Windows’ta bir klasörü sıkıştırma adımlarını bulabilirsiniz.

  • Öncelikle, sıkıştırmak istediğiniz klasöre sağ tıklamanız gerekecektir.
  • Ardından, fare imlecinizi ekranınızda görünen menüdeki “Gönder” seçeneğinin üzerine getirmeniz ve ardından “Klasörü sıkıştır” seçeneğini seçmeniz gerekecektir.
  • Bunu yapmak, klasörünüzü sakladığınız yerde yeni bir Zip dosyası oluşturacaktır.
  • Benzer şekilde, her bir klasörü seçerek birden fazla klasör de seçebilirsiniz.

Sıkıştırılmış Klasörü Gmail İle Göndermek İçin

Klasörü sıkıştırdıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek klasörü Gmail üzerinden gönderebilirsiniz.

  • Başlamak için, önce Gmail’de yeni bir e-posta oluşturmanız ve altta bulunan “Dosya ekle” düğmesini tıklamanız gerekir.
  • Ardından, Gmail’e eklemek için yeni oluşturulan Zip klasörünü seçmeniz gerekecek.

Klasörü Açmak İçin

Sıkıştırma gibi, işletim sistemleri de üçüncü taraf bir uygulamanın yardımı olmadan klasörleri açmak için yerleşik bir özellik ile birlikte gelir. Burada sadece Zip klasörünü açacaksınız ve ekranınızda beliren menüde “Ayıkla” düğmesine tıklayacaksınız. Ardından, dosyayı kaydetmek istediğiniz konumu seçmeniz gerekecektir. Dosyanın orada orijinal haliyle çıkarıldığını göreceksiniz.

Klasörler

Yöntem 2: Gmail Üzerinden Klasör Göndermek İçin Google Drive’ı Kullanma

Gmail, klasörlerin doğrudan yüklenmesini desteklemese de, Google Drive harika bir entegre seçenektir. Google Drive, Gmail ile sorunsuz bir şekilde entegre olmasıyla tanındığından, Google Drive aracılığıyla Gmail’deki bir klasörü doğrudan e-postayla gönderebilirsiniz.

Klasörü Google Drive’a Yükle

Klasörü Gmail üzerinden göndermek için önce onu Google Drive hesabınıza yüklemeniz gerekir. Yaygın dosyalar için bunu Gmail ileti oluşturma penceresinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak, klasörler için bunları Google Drive web arayüzünden yüklemeniz gerekir. İşte adımlar;

  • Öncelikle, Google Drive web arayüzüne gitmeniz ve hesabınıza giriş yapmanız gerekecektir.
  • Ardından, sol üst köşede bulunan “Yeni” düğmesine tıklamanız ve oradan “Klasörü Yükle” seçeneğini seçmeniz gerekecektir.
  • Şimdi, gezgin penceresinden klasörü seçmeniz ve yüklemek için “Tamam” düğmesine basmanız gerekecek. Bir seferde yalnızca bir klasör seçebileceksiniz.
  • İstediğiniz kadar klasör yüklemek için yukarıda belirtilen işlemi tekrarlayabilirsiniz.

#Gmail Klasör Gönderme #Gmail Klasör Göndermek #Gmail Klasörler Nasıl Gönderilir
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.