Outlook E-postaları Dışa Aktarma

OUTLOOK GİRİŞ Mail Giris Ekim 9, 2021

Bilgisayarınızı sıfırlıyor, e-posta uygulamanızı değiştiriyor veya yalnızca e-postalarınızı etkileyebilecek bir şeyle uğraşıyorsanız, Microsoft Outlook e-postalarınızı dışa aktararak yedeklemek isteyebilirsiniz. Outlook, iletilerinizi çeşitli biçimlerde dışa aktarma olanak tanır. Dışa aktarılan e-postaları nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak (bunlarla Outlook dışında çalışmak dahil) hangisini kullanacağınızı size göstereceğiz.

Windows’ta Outlook’tan E-postaları Dışa Aktarma

Outlook’u bir Windows bilgisayarda kullanıyorsanız, e-postalarınızı PST formatına aktarabilirsiniz. Bu biçim yalnızca e-postalarınızı değil, kişilerinizi ve takviminizi de içerir. Daha sonra tüm e-postalarınızı Outlook’a aktarmak için bu PST dosyasını başka bir bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Bu dışa aktarma yöntemini kullanmak isteyeceğiniz bazı senaryolar arasında bir bilgisayardan diğerine geçerken, Windows’tan Mac’e geçerken, e-postaları bir hesaptan diğerine taşırken veya yalnızca e-postalarınızı düzenli olarak yedeklerken yer alır. Bunu Outlook içinden yapabilirsiniz; aşağıdaki adımlar prosedür boyunca size yol gösterecektir;

 1. Bilgisayarınızda Outlook’u başlatın, Dosya sekmesine tıklayın ve sol kenar çubuğundan Bilgi’yi seçin.
 2. Ana menüde Hesap Ayarları seçeneğini ve ardından tekrar Hesap Ayarları seçeneğini seçin. Bu, Outlook için ayarlar menüsünü açacaktır.
 3. E-posta hesaplarınızı görüntülemek için Veri Dosyaları sekmesini seçin.
 4. E-postaları dışa aktarmak istediğiniz e-posta hesabına tıklayın ve en üstteki Dosya Konumunu Aç’ı seçin.
 5. Bir PST dosyası vurgulanmış olarak bir Dosya Gezgini penceresi açılacaktır. Bu, tüm e-postalarınızı içeren dosyadır — istediğiniz yere kopyalayabilirsiniz.

Bununla ne yapacağınız, ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Dosyayı güvenli bir yedekleme için bulut deposuna kopyalayabilir, Outlook’u orada kullanacaksanız başka bir bilgisayara taşıyabilir veya arşivlemek için harici bir sürücüye kopyalayabilirsiniz.

Dışa Aktarma

Mac’te Outlook’tan E-postaları Dışa Aktarma

Outlook, macOS’ta Windows’ta olduğundan farklı çalışır. Mac’te Outlook e-postalarınızı bir OLM dosyasına aktarabilirsiniz. Windows’taki PST biçimi gibi, bu biçim de tüm e-postalarınızı, kişilerinizi ve takvim girişlerinizi kaydeder. Buradaki tek fark, gerçek dosya formatıdır; Outlook, işletim sisteminiz için tercih edileni kullanır. Outlook e-postalarınızı Mac’inizdeki bir OLM dosyasına nasıl kaydedeceğiniz aşağıda açıklanmıştır;

 1. Mac’inizde Outlook’u başlatın ve en üstteki Araçlar sekmesine tıklayın. Mac’inizin üst menü çubuğunda bulunan Araçlar menüsünü değil, Outlook içindeki sekmeyi tıkladığınızdan emin olun.
 2. Outlook e-postalarınızı dışa aktarmak için Araçlar sekmesinde Dışa Aktar’a tıklayın.
 3. Windows’tan farklı olarak Mac için Outlook, uygulamadan hangi öğeleri dışa aktarmak istediğinizi soracaktır. Yedeklemenize dahil etmek istediğiniz öğeleri seçin ve Devam’a tıklayın.
 4. Outlook, dışa aktarılan e-posta dosyasını kaydetmek için bir konum seçmenizi isteyecektir. Mac’inizde uygun bir konum seçin ve Kaydet’e basın.
 5. Outlook tüm e-postalarınızı seçtiğiniz klasöre aktarırken bekleyin.

OLM dosyası artık seçtiğiniz klasörde bulunacaktır. İstediğiniz zaman hareket ettirebilirsiniz.

E-postaları Outlook’tan Başka Bir E-posta Hesabına Nasıl Dışa Aktarırım?

Bunları yedek olarak kaydetmiyorsanız, Outlook e-postalarınızı Gmail veya Yahoo gibi başka bir e-posta hesabına aktarmak için dışa aktarmak isteyebilirsiniz. Görünen o ki, Outlook, hepsi uygulamada mevcut olduğu sürece e-postalarınızı hesaplarınız arasında taşımanıza izin veriyor. Hedef e-posta hesabınızı Outlook’a eklediyseniz, mevcut tüm Outlook e-postalarınızı uygulama içinde seçtiğiniz e-posta hesabına kolay ve hızlı bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bu hesaptan hesaba e-posta aktarım işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır;

 1. Henüz yapmadıysanız, ikincil e-posta hesabınızı Outlook’a ekleyin. Yardıma ihtiyacınız olursa Gmail’i Outlook’a nasıl ekleyeceğinizi gösterdik.
 2. Outlook’u açın ve e-postaları dışa aktarmak istediğiniz hesaba erişin.
 3. Gelen kutunuzu açın ve klavyenizdeki Ctrl + A tuşlarına basarak içerideki tüm e-postaları seçin.
 4. Herhangi bir e-postaya sağ tıklayın, ardından Taşı’yı ve ardından Diğer Klasör’ü seçin.
 5. E-postalarınızı taşımak için kullanabileceğiniz bir iletişim kutusu göreceksiniz. Burada hedef e-posta hesabınızı seçin (Gmail hesabınız gibi), e-postaları kaydetmek istediğiniz hesabın içindeki klasörü seçin ve Tamam’ı tıklayın.
 6. E-postalarınız, hedef e-posta hesabınızda seçtiğiniz klasöre taşınmaya başlayacaktır.

#E-postaları Dışa Aktarma #Outlook Dışa Aktarma #Outlook E-postaları Dışa Aktarma
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.