Yandex Mail Gönderme Hatası

YANDEKS MAİL GİRİŞ Mail Giris Ekim 12, 2021

Yandex Mail hesabınızdan e-posta gönderme sorun yaşıyorsanız, sorun aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir;

  • Alan kaydının süresi doldu.
  • Geçersiz yetkilendirme ayarları.
  • Alan adına erişim kayıt şirketi tarafından engellendi.
  • Alan adı kayıt şirketinden yetki verilmiş veya devredilmemiş.
  • Mail ile çalışmak için DNS kayıtları uygun olmayan şekilde yapılandırılmış veya hiç yapılandırılmamış.

Yandex Mail e-posta gönderme sorunu çözmek için, posta kutusunu size yetkilendiren etki alanı yöneticisiyle iletişime geçmeniz gerekir. Posta kutusunu belirli bir web sitesine kaydettirdiyseniz, o site için desteğe başvurmanız gerekir. Böyle bir durumda Yande.mail’in destek servisi soruna yardımcı olamaz. E-posta gönderirken oluşabilecek sorunlardan bazıları burada önerilerle birlikte belirtilmiştir;

E-posta Alıcının Spam Klasörüne Teslim Ediliyor

E-postalarınızın spam olarak işaretlenmesini önlemek için etki alanı için SPF kaydını ve DKIM imzasını yapılandırmanız gerekecektir. SPF ve DKIM ayarları doğru yapılandırılmışsa, e-postalarınızın spam olarak değerlendirildiği e-posta hizmeti için destek hizmeti ekibiyle iletişime geçmeniz gerekecektir.

Teslim Edilmedi Mesajı Alma

Bir e-posta alıcıya teslim edilemediğinde posta sunucusunun teslim edilemedi raporuyla yanıt vermesi durumunda, çözümleriyle birlikte teslim edilemeyen rapor türlerinden bazıları şunlardır:

Ek Bilgi Doğrulama Başarısız Oldu

Açıklama doğrulama başarısız hatası, genellikle, barındırma sağlayıcısının veya kayıt kuruluşunun sunucusundaki etki alanı için posta hizmeti etkinleştirildiğinde oluşur. E-posta, aynı şirketin posta hizmeti kullanılarak bir alıcıya gönderildiğinde, e-postalar yerel sunucuya gönderilir. Böyle bir durumda, barındırma sağlayıcınızın sunucusundan posta hizmetini devre dışı bırakmak sorunu çözer.

550 SPF Gereksinimlerini Karşılayamadı

Alıcının posta sunucusu, herhangi bir e-posta alırken gönderenin etki alanındaki SPF kaydını doğrular. Sorun, yanlış yapılandırılmış SPF kaydından veya fazladan bir SPF kaydının yapılandırılmasından kaynaklanıyor olabilir. Sorunu çözmek için alan adınız için SPF kaydının yapılandırmasını doğrulamak en iyisidir.

TCPT-Posta Kutusu Yok

Bazen alıcı sunucu, spam e-postaları kontrol etmek için gönderen doğrulamasını kullanır. Sunucu yeni bir sunucudan mesaj aldığında gönderenin varlığını kontrol etmek için dönüş adresine boş bir e-posta gönderir. Bu tür boş e-postalar yüksek sıklıkta gönderildiğinden, bir hizmet reddi (DoS) saldırısı olarak kabul edilebilir. Ayrıca, bir test e-postası gönderilirken de farklı hatalar meydana gelebilir.

Ayrıca, Yandex.Mail, Yandex adına e-posta göndermesine izin verilen ana bilgisayarları yönetmek için SPF kayıtlarını kullandığından, bu, “gönderen” adresinin kopyalanmasını zorlaştırır, Etkili istenmeyen posta önleme araçları için SPF veya DomainKeys teknolojisini kullanmak en iyisidir. Alıcının posta sunucusu yöneticisinden etki alanı posta kutusu adreslerinizi kendi beyaz listesine eklemesini isteyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Etki Alanı Ayarları Doğru Şekilde Yapılandırıldıktan Sonra Bile E-posta Teslim Edilmiyor

Yandex Mail’inize doğru etki alanı ayarlarını yüklediğinizden eminseniz, https://yandex.com/support/mail-new/index adresinden Yandex Mail’in Yardım bölümünü ziyaret ederek sorununuz için yardım alabilirsiniz.

#Yandex Mail Gönderme Hatası #Yandex Mail Hatası
Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.